Atrakcje w okolicy

Soblówka

Soblówka leży w Beskidzie Żywieckim, w gminie Ujsoły, około 25km do Żywca. Miejscowość położona jest niezwykle malowniczo, otoczona górami należącymi do pasma Wielkiej Raczy. Założona przez pasterzy wołoskich, nosiła początkowo nazwę Cicha od przepływającego przez nią potoku. Według legendy wieś założona została przez osadników skazanych wcześniej na banicję za brak posłuszeństwa przy odrabianiu pańszczyzny.

Beskidy

Z Soblówki prowadzą liczne szlaki turystyczne po beskidzkich szczytach, pozwalające na zorganizowanie krótkich spacerów, a także dłuższych, nawet kilkudniowych tras. W paśmie Wielkiej Raczy szczyty osiągają ponad 1200 m, co pozwala na oglądanie pięknych panoram – przy dobrej widoczności także na Tatry. Zimą region jest bardzo popularny wśród miłośników narciarstwa – w gminie Rajcza funkcjonuje ponad 20 wyciągów.

Odbywa się tu bardzo dużo cyklicznych imprez przez cały rok. Jedną z popularniejszych jest np. Rajd Chłopski, podczas którego zawodnicy pokonują na nartach odległość 20 km z Rajczy na Słowację.

Trasy rowerowe

Beskid Żywiecki jest idealnym miejscem do uprawiania górskiej turystyki rowerowej. Gmina Rajcza posiada 86 km bardzo dobrze oznakowanych tras rowerowych.

Początek rajczańskiego szlaku rowerowego przebiega tuż koło Wiśniówki – jest to fragment zwany wielką pętlą na Sarnówce, która rozpoczyna się niedaleko stacji PKP, a kończy w centrum Rajczy. Podążając szlakiem dalej można zwiedzić Mladą Horę, Jaworzynkę, Rycerzową, Wielką Raczę i dojechać nawet do Zwardonia. 

Zobacz szczegółową mapę wszystkich tras

Trasy narciarskie

W samym centrum miasta na stoku Compla znajduje się wyciąg talerzykowy średniego stopnia trudności, który znakomicie nadaje się do nauki jazdy na nartach i snowboardzie. Wyciąg jest czynny do późnych godzin wieczornych dzięki sztucznemu oświetleniu.

Zaledwie 12 km od Rajczy znajduje się niedawno otwarty Ośrodek Zwardoń Ski w sumie 12 km tras o różnym stopniu trudności, z pierwszą w Beskidach czteroosobową kanapą.

Natomiast niecałe 20 km dalej czeka na narciarzy Snowparadise na stokach Wielkiej Raczy.

Skutery śnieżne

Rajcza słynie ze specyficznego mikroklimatu i jak już spadnie tutaj śnieg, to porządnie. Ogromne zaspy i pokryte grubą warstwą śniegu szlaki to idealne warunki na przygody na skuterach śnieżnych. A w tym się specjalizujemy!

Możemy zorganizować zimowe wyprawy, a także wypożyczyć skutery, dzięki czemu zimą nie będzie dla Was niedostępnego miejsca.

Jezioro Orawskie

Jezioro Orawskie, zwane także Morzem Orawskim, to największy sztuczny zbiornik na Słowacji – jednocześnie jest to duże centrum rekreacji i sportów wodnych. Można tu do woli pływać, korzystać z rowerów wodnych, motorówek i łódek. Zadowoleni będą narciarze wodni, a także miłośnicy jachtingu i windsurfingu. Z Rajczy do Namiestowa, które leży tuż nad jeziorem, jest około godziny jazdy samochodem.

Dla naszych gości oferujemy mozliwość korzystania z łodzi motorowej na jeziorze.

Kulig

Kiedy zima otula Beskidy białym puchem to znak, że nareszcie są idealne warunki żeby zrobić prawdziwy kulig! Taki w saniach ciągniętych za piękne, silne konie, z pochodniami i z jagodówką! Kulig startuje tuż przy Jagodówce.